Produkty w supercenach i DARMOWĄ DOSTAWĄ od 500 zł!😍
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Kolory drewna – jak wyglądają i jak łączyć ze sobą kolory drewna meblowego?

Kolory drewna to ponadczasowe barwy, które w ostatnim czasie cieszą się wyjątkową popularnością. W najmodniejszych aranżacjach wnętrz triumfy święcą nie tylko drewniane podłogi i meble, ale również ozdobne boazerie i okładziny. Wybór kolorów drewna meblowego i podłogowego może przyprawić o zawrót głowy – dostępne są dziesiątki odcieni od słomkowego i złocistego, poprzez drewno o barwie pomarańczy i ochry aż do głębokich brązów. Jak zatem łączyć kolory drewna, gdy we wnętrzu trzeba zestawić z sobą kilka drewnianych elementów?

kolory drewna
Mount Apart, fot. Anna Michałek

Kolory drewna – najpopularniejsze nazwy

Zarówno podłogowe deski, jak i meble wykonane z naturalnego drewna występują w szerokiej palecie kolorystycznej – bywa, że jeden rodzaj drewna występuje w wielu barwach lub zmienia kolor wraz z upływem czasu.

Kolory drewna europejskiego

  • dąb – wytrzymałe drewno o intensywnym brązowym kolorze i pięknym rysunku słoi; jeden z najpopularniejszych kolorów drewna w Polsce
  • sosna – miękka odmiana drewna zwykle występująca w jasnym, słomkowym kolorze, choć zdarza się również drewno sosnowe o barwie pomarańczowobrązowej
  • olcha – elastyczna, bez widocznych słojów, o ciemnej barwie i licznych, pomarańczowych plamach
  • buk – drewno o kremowej, pisakowej barwie i wyrazistych słojach
  • orzech – występuje w kolorach od jasnego brązu do brązu ciemnoszarego
  • klon – posiada jasnożółty kolor, który pod wpływem światła ciemnieje
  • jesion – ciężkie, wytrzymałe drewno występujące w szerokiej palecie kolorystycznej; Jesion może przybierać barwę od słomkowej, poprzez jasnobrązową aż do głębokiego brązu

Sprawdź też: Dąb sonoma – jaki to kolor? Jak urządzać wnętrza w najpopularniejszym odcieniu dębu?

Kolory drewna egzotycznego

  • teak – posiada złocistą, lekko pomarańczową barwę
  • palisander – występuje w brunatnym kolorze o ciemnofioletowym odcieniu lub w kolorze czekoladowego brązu z ciemnymi smugami
  • mahoń – cechuje się brązową, nieco rdzawą barwą o nierównym ciemniejszym zabarwieniu
  • heban – najbardziej ceniony w kolorze czarnym, ale może też przybierać kolor brązowy, szary lub zielonkawy
  • wenge – posiada ciemnobrązową, lekko rdzawą barwę
  • jatoba – wyrazisty czerwonobrązowy kolor, gdzieniegdzie widoczne sęki
  • irokko intensywna barwa złocistego brązu

Dowiedz się więcej: Palisander – jaki to kolor drewna i do czego pasuje?

Kolory drewna meblowego – jakie są najczęściej spotykane?

W sklepach meblarskich bez problemu znajdziesz wyposażenie zarówno w naturalnych kolorach drewna, jak i malowane. Od wielu lat dużą popularnością cieszą się meble utrzymane w różnorodnych odcieniach brązu – zarówno głębokiego, jak i nieco jaśniejszego, o rdzawym odcieniu. Brunatne stoły i szafy pasują do stonowanych aranżacji, utrzymanych w duchu klasycznej elegancji. Dobrze komponują się zarówno z tapicerkami w kolorach pastelowych, jak i nasyconych. Na ich tle znakomicie wyglądają zielone rośliny.

Wraz z rozkwitem popularności stylu skandynawskiego, wśród kolorów drewna na meble zagościły złociste beże i łagodne szarości. Jasne, świetliste drewno świetnie prezentuje się w pomieszczeniach urządzonych przy użyciu pastelowych kolorów i funkcjonalnych, geometrycznych form. Pomaga stworzyć wnętrze, które jednocześnie jest przytulne i przestronne. Meble drewniane w tego typu kolorach bardzo dobrze wyglądają w towarzystwie czarnego metalu, przejrzystego szkła oraz nowoczesnego tworzywa.

Kolory drewna na schody i podłogę – jasne czy ciemne?

Odpowiedź na pytanie o wybór koloru podłogi jest złożona – zależy bowiem nie tylko od indywidualnych preferencji, ale również od specyfiki wnętrza i rodzaju planowanej aranżacji. Zanim więc wybierzesz kolory drewna na panele czy parkiet, weź pod uwagę następujące czynniki:

  • styl aranżacji – kolor podłogi należy dopasować do kolorystyki ścian i stylu mebli, dlatego powinien być ostatnim elementem planowania wnętrza. W stylach wnętrzarskich opartych na lekkich, pastelowych kolorach (np. scandi, japandi, shabby chic, boho) najlepiej sprawdzą się podłogi wykonane z drewna w jasnych, złocistych lub beżowych odcieniach. Bardziej zdecydowane kolory podłóg można wypróbować w aranżacjach o charakterze rustykalnym i industrialnym oraz we wnętrzach inspirowanych stylem orientalnym;
  • wymiary pomieszczenia – w niewielkich pokojach postaw na jasne kolory drewna np. buk, klon czy jesion – optycznie powiększą wnętrze i sprawią, że wyda się jasne i przestronne. Głębokie barwy zachowaj dla dużych pomieszczeń – w rozległych salonach doskonale zaprezentują się drewna egzotyczne o rdzawym zabarwieniu, np. wenge, ale też swojski dąb;
  • światło – w pokojach, do których dopływa niewiele światła, ciemna podłoga obciąży aranżację, stworzy wrażenie ciasnoty i smutku. Jasne kolory wybarwienia drewna podłogowego znakomicie rozświetlą i ożywią pomieszczenie. Podłoga w głębokich kolorach pomoże stworzyć przytulne wrażenie i ciepłą atmosferę, ale sprawdzi się głównie w większych pokojach;
  • charakter wnętrza – zanim zdecydujesz się na kolor drewna ze wzornika, zastanów się, jaka atmosfera ma panować we wnętrzu. Aranżujesz elegancki salon? Zależy Ci na przytulnej sypialni? A może chcesz stworzyć gabinet o atmosferze sprzyjającej pracy? Jeśli tak, sięgnij po ciemne drewno. Jasne kolory wybierz do wnętrz, które mają cechować się beztroską i pogodą, do pokojów dziecięcych i pogodnych sypialni.
Komoda Noava z drewna bukowego z ośmioma szufladami Palisander

Komoda Noava z drewna bukowego z ośmioma szufladami Palisander

2369 zł
Komoda Noava z drewna bukowego z ośmioma szufladami Bielony

Komoda Noava z drewna bukowego z ośmioma szufladami Bielony

2369 zł
Komoda Noava z drewna bukowego z ośmioma szufladami Naturalny

Komoda Noava z drewna bukowego z ośmioma szufladami Naturalny

2369 zł
Komoda Noava z drewna sosnowego z ośmioma szufladami Palisander

Komoda Noava z drewna sosnowego z ośmioma szufladami Palisander

2009 zł

Kolory drewna na zewnątrz – jakie wybrać?

Drewno to materiał chętnie wykorzystywany nie tylko do wykończenia wnętrz, ale również jako element architektury budynku. Jakie kolory drewna na elewacji są obecnie na topie?

  • Sosna – swojska i trwała, występuje w szerokiej palecie kolorystycznej, choć największą popularnością cieszy się złocisty, ciepły odcień.
  • Palisander – głęboki, lekko rdzawy kolor tego drewna znakomicie prezentuje się w towarzystwie jasnych tynków.
  • Teak – łagodny, ciepły i uniwersalny kolor, który świetni wygląda w zestawieniu z różnymi formami i materiałami.
  • Mahoń – nasycony, z wyraźnymi rdzawymi tonami świetnie sprawdzi się jako element budynków w stylu nowoczesnym. Ożywi i ociepli elewacje wykonane z betonu, stali czy szkła.
  • Orzech – jasny, uniwersalny kolor, który doskonale sprawdzi się w połączeniu dachówką i innymi metalowymi elementami budynku.

Kolory drewna – jak je ze sobą łączyć?

Podłoga, meble, drzwi, okienne ramy… Bywa, że w jednym pomieszczeniu trzeba połączyć kilka rodzajów i kolorów drewna. Czy da się to zrobić z klasą? W jaki sposób uniknąć chaosu i „babcinego” efektu? Na co postawić, a czego zdecydowanie unikać?

Różne kolory drewna w salonie

Jak łączyć różne kolory drewna w pokoju dziennym? W salonie możesz trochę poszaleć, zwłaszcza jeśli jest on widny i przestronny, ale nie możesz zapomnieć o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim nie należy łączyć drewna o różnych tonach np. ciepłych i zimnych, zielonkawych i rdzawych, białawych i bordowych – w obrębie jednego pokoju łącz drewno o tej samej tonacji barwnej.

Po drugie miksując różne kolory drewna w jednym pokoju, zwróć uwagę na rysunek słojów – np. stoliki i krzesła o mocnym usłojeniu powinny zostać połączone z podłogą o bardzo delikatnych słojach. Zasada ta obowiązuje również w drugą stronę.

Dwa kolory drewna w kuchni

Drewniane meble szczególnie często wybieranie są do kuchni, gdzie posiadają towarzystwo w postaci drewnianych drzwi, a coraz częściej także w postaci drewnianej podłogi. Jak dobrać różne kolory drewna we wnętrzu, by stanowiły spójną całość? Gdy wybierzesz już tonację i usłojenie, czas pomyśleć o wykończeniu – matowym lub na wysoki połysk. Powinno być ono dopasowane do stylu wnętrza, np. połysk będzie pasował do klasycznych aranżacji, a mat do wnętrz rustykalnych.

Jeśli chodzi o kolor drewna, najłatwiej zestawić ze sobą barwy ciemne i jasne. Szafy i szafki wykonane ze szlachetnego drewna o głębokim odcieniu będą wspaniale się prezentować w towarzystwie podłogi wykonanej z drewna słomkowego lub złocistego. Jeśli jednak wolisz utrzymać meble, podłogę i stolarkę okienno-drzwiową w zbliżonym kolorze, postaraj się zróżnicować drewno pod względem usłojenia.

Jakie kolory pasują do drewna?

Z czym jeszcze można połączyć naturalne drewno? Wszystko zależy od stylu aranżacji i efektu, który chcesz osiągnąć. Jeśli chodzi o kolory ścian pasujące do drewna, najlepszym rozwiązaniem są pastele oraz biel – dla ciemnych mebli lub podłogi stworzy odświeżający kontrast, a wraz ze złocistym drewnem wykreuje niepowtarzalne wrażenie przestronności i świetlistości.

Co w takim razie z resztą wyposażenia? Jeśli chodzi o meble, kolory pasujące do jasnego drewna to barwy neutralne i pastelowe, np. szarość, beż, biel. Najlepiej sprawdzą się w stylu japandi i scandi, ale takie połączenia możesz też wykorzystać w stylu prowansalskim czy rustykalnym.

Oczywiście przy drewnianej podłodze i wyposażeniu nie musisz rezygnować z mocnych, szalonych barw. W aranzacji boho czy industrialnej warto wprowadzić wizualny przerywnik, który nieco rozbije dominację naturalnego drewna. Fotel o barwnej tapicerce czy komoda w ekstrawaganckim kolorze będzie elementem zaskoczenia w stonowanej aranżacji.

Kolory drewna naturalnego zachwycają różnorodnością i subtelnością odcieni. Wybór jednego rodzaju drewna wymaga zastanowienia i analizy oraz dużego smaku i doświadczenia w tworzeniu aranżacji. Jesteśmy pewni, że dzięki naszemu poradnikowi kolory wybarwień drewna nie skrywają już żadnych tajemnic i staną się inspiracją do tworzenia nowych, intrygujących aranżacji w Twoim domu.


Inne artykuły w tej kategorii

Jak zaprojektować garderobę? Odpowiadamy na 5 najczęstszych pytań

Jak zaprojektować garderobę? Odpowiadamy na 5 najczęstszych pytań

Czyszczenie fug – jak wyczyścić fugi z tłuszczu, pleśni i brudu?

Czyszczenie fug – jak wyczyścić fugi z tłuszczu, pleśni i brudu?

10 błędów w urządzaniu pierwszego mieszkania – jak ich uniknąć?

10 błędów w urządzaniu pierwszego mieszkania – jak ich uniknąć?

Świąteczne porządki – od czego zacząć? Sprawdź plan sprzątania przed Świętami

Świąteczne porządki – od czego zacząć? Sprawdź plan sprzątania przed Świętami

Pomysły na wnętrzarski prezent z okazji DNIA MATKI

Pomysły na wnętrzarski prezent z okazji DNIA MATKI

 Jak urządzić jesienny kącik do czytania?

Jak urządzić jesienny kącik do czytania?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.